Újabb fontos szavazás készül az EP-ben, ami nehezítheti a magyarországi EU-pénzek kiszabadítását

Újabb fontos szavazás készül az EP-ben, ami nehezítheti a magyarországi EU-pénzek kiszabadítását

Fennáll a veszélye annak, hogy Magyarország súlyosan megsérti az Unió alapját képező értékeket és ezért az uniós intézmények addig ne hagyják jóvá az országnak járó közösségi támogatásokat, amíg fennáll az azokkal való visszaélés kockázata, illetve amíg a nemzeti hatóságok nem teljesítik a jogállamiság területén megfogalmazott brüsszeli ajánlásokat - szögezi le az Európai Parlament (EP) friss jelentéstervezete.

Az összes új EU-pénzt blokkoltatná az EP Magyarország felé a szaporodó kifogások miatt

Az összes új EU-pénzt blokkoltatná az EP Magyarország felé a szaporodó kifogások miatt

Kemény állásfoglalást tervez elfogadni csütörtökön az Európai Parlament Magyarország kapcsán, ugyanis a homofóbnak tartott minapi magyar törvénymódosítás apropóján arra szólítaná fel jogilag nem kötelező módon az Európai Bizottságot, hogy addig ne fogadja el a helyreállítási programunkat és a 2021-2027-es Operatív Programokat, ameddig a magyar törvények megsértik az emberi jogokat – írja a Népszava a megszerzett állásfoglalás-tervezet alapján. A javaslatban az a ritka lépés is benne van, miszerint a tagállamokat arra biztatják: pereljék be Magyarországot az Európai Bíróságon, illetve a tagállamokat tömörítő Tanácsban haladjanak tovább a 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárásban úgy, hogy ajánlásokat fogalmaznak meg Magyarország felé.

Jogszerűen indult el a Magyarország elleni jogállamisági eljárás – mondta ki az Európai Bíróság főtanácsnoka

Jogszerűen indult el a Magyarország elleni jogállamisági eljárás – mondta ki az Európai Bíróság főtanácsnoka

Mivel az Európai Parlament szavazási szabályrendszere jogszerűen megengedte azt, hogy a tartózkodó szavazatokat ne vegyék figyelembe és mivel erről az EP vezetése másfél nappal a szavazás előtt megfelelően kiértesítette az EP-képviselőket, ezért jogszerű volt az a szavazási módszer, ahogy 2018. szeptember 12-én megindította az EP Magyarország ellen az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti jogállamisági eljárást az ún. Sargentini-jelentés alapján – mondta ma ki indítványában az Európai Bíróság főtanácsnoka. Ez még nem a Bíróság ítélete, csupán a főtanácsnok „javaslata”, de fontos indikáció arra, hogy a Bíróság várhatóan hogyan dönt majd. Varga Judit igazságügyi miniszter szerint helytelen a főtanácsnok indítványában a tartózkodással kapcsolatos érvelés, ezért továbbra is úgy látja, hogy jogsértő módon indították el 2018-ban az ország elleni eljárást.

Nem akarják elengedni a németek a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárást

Nem akarják elengedni a németek a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárást

Még nem teljesültek a Magyarországgal szemben 2 éve zajló 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárás lezárásának feltételei, ezért további meghallgatások várhatók év végéig – mondta a német soros elnökséget vivő Michael Roth EU-ügyi államtitkár (képünkön) tegnap Brüsszelben az Általános Ügyek Tanácsát követő sajtótájékoztatón a Bruxinfo összefoglalója szerint. Varga Judit magyar igazságügyi miniszter a tanácskozást követő tájékoztatón arra panaszkodott, hogy nem indokolt már ezt a jogállamisági ügyet folytatni, le kell azt zárni, ahogy arra a nyári EU-csúcson Angela Merkel német kancellár állítólag ígéretet tett a német soros elnökség ideje alatt.

Orbán Viktor: egy centin múlt, hogy tegnap nem léptünk ki az Európai Néppártból

Orbán Viktor: egy centin múlt, hogy tegnap nem léptünk ki az Európai Néppártból

Egy centiméterre volt a Fidesz attól, hogy kilépjen az Európai Néppártból (EPP) csütörtökön, mert a pártcsalád többsége "elárult bennünket" - közölte Orbán Viktor miniszterelnök a péntek reggeli rádióinterjújában. Az üzenet azután hangzott el, hogy tegnap az Európai Néppárt, benne a német koalíciós párti képviselők, jelentős része is megszavazta a magyar jogállamisági eljárás folytatásával és az uniós források jogállamisági feltételekhez kötésével kapcsolatos indítványt.

A Bizottság aggódva figyel, folytatódik az eljárás Magyarország ellen

A Bizottság aggódva figyel, folytatódik az eljárás Magyarország ellen

Az Európai Biztosság aggodalommal figyeli a magyar kormány bírói rendszer függetlenségét csorbító, a sajtó és a tudományos élet szabadságát csökkentő intézkedéseit, amelyek indokolttá teszik a uniós szerződés 7-es cikke szerinti eljárás folytatását - jelentette ki Vera Jourová, az európai értékek védelméért felelős uniós biztos szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének a jogállamiság magyarországi helyzetéről folytatott vitáján.

Nekiment az új magyar igazságügyi miniszter az EU-pénzek jogállamisághoz kötésének

A magyar kormány visszautasítja a jogállami kritériumokhoz kötődő uniós finanszírozást - mondta a Reuters hírügynökségnek adott, szerdán megjelent interjúban az igazságügyi miniszter. Varga Judit egyúttal arra is célzott, hogy amint elülnek a jogállamisággal kapcsolatos viták, az idehaza felállítani tervezett közigazgatási bírósági rendszerrel haladnak majd tovább.

Levágták, de még így is sok pénzt szánnának a civileknek a 2020 utáni EU-s költségvetésben

Az eredetileg tervezett 1 milliárd euró helyett 425 millió eurónyi összeget fogadott el hétfő este az Európai Parlament állampolgári jogi bizottsága a 2020 utáni uniós költségvetésben arra, hogy a jogállamiságot, a demokráciát és az alapvető jogok érvényesülését segítő civil szervezeteknek mennyi pénzt adjanak. A téma látszólag távoli Magyarországnak, de mivel az EP ebben az ügyben társjogalkotó és az ország ellen már zajlik a 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárás, így igenis érinthet minket.

Elindult a "7-es" eljárás Magyarországgal szemben

Megkapta kedden az EU soros osztrák elnöksége az Európai Parlament elnökének levelét, amiben a képviselőtestület a 7-ik cikk szerinti eljárás megindítását kezdeményezi Magyarország ellen. Sem a Tanács, sem a Bizottság nem érzi magát illetékesnek abban a vitában, ami a Sargentini-jelentés parlamenti megszavazásánál alkalmazott eljárás körül robbant ki - számol be a Bruxinfo.

Juncker: aberráns dolog, hogy dollárban fizetünk még mindig rengeteget

Nem tehetjük bűnbakká az Európai Bizottságot a migrációs harc elleni küzdelem eddigi eredményeiért, és a nacionalizmus nem támogatható irány, az egészséges patriotizmus viszont igen - többek között ezeket hangsúlyozta az Európai Uniót értékelő mai beszédében Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnöke szerint az egységes hang képviselete érdekében itt az idő, hogy számos külpolitikai kérdésben áttérjenek a minősített többségi szavazásra, mert nem engedhető meg, hogy egy-egy tagállam megakasszon fontos szavazásokat. Emellett akkor is célzott Magyarországra, amikor az uniós alapszerződés 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárás megindításának fontosságáról beszélt, amelyben támogatja alelnöke erőfeszítéseit a lengyelekkel szemben. Juncker erős kifejezést használt, amikor az energetikai számlák és egyéb tranzakciók esetén a még mindig túl magas dollárhasználati arányt kárhoztatta és az euró nemzetközi megerősítéséért várható lépéseket jelzett.

Nem enged Brüsszel: beidézték Lengyelországot az uniós atombomba eljárásban

A héten már megjelentek olyan sajtóinformációk, hogy az Európai Bizottság felső vezetésében kialakult megosztottság miatt végül ejteni fogják a Lengyelország ellen tavaly decemberben elindított 7-es cikk szerinti, az uniós szlengben atombombának is nevezett, eljárást, de péntek este a lengyel PAP hírügynökség úgy értesült, hogy mégsem ez a helyzet.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.